קפה עולמי  World Cafe

מארג, קפה זהות, הנהגות תלמידים, נובמבר 2012

 

 

מבט כללי על "קפה עולמי"

שיחות קפה הן שיטה ליצור רשת חיה של דיאלוג שיתופי סביב שאלות חשובות ומשמעותיות בשירות סוגיות אמיתיות שמעסיקות קהיליה אנושית בזמן נתון 

"

מאת: טובה אורבוך

 

בתי קפה ופונדקי דרכים היו מאז ומתמיד מקום להעברה ויצירה של מידע ומשמעות. בשיחות קפה אפשר ליצור דיאלוג שיתופי סביב שאלות שמעסיקות קהיליה אנושית.

 

שיחות קפה הן שיטה ליצור רשת חיה של דיאלוג שיתופי סביב שאלות חשובות ומשמעותיות בשירות סוגיות אמיתיות שמעסיקות קהיליה אנושית בזמן נתון .

 

שיחות קפה הן מטפורה על החיים כקפה גדול שבו יש כוח רב לשיחות כמייצרות ידע שיתופי וכמעצבות את העתיד.

 

הנחת יסוד: אנשים נושאים בתוכם את החכמה והיצירתיות הנדרשים להתמודד גם עם האתגרים הקשים ביותר. בהינתן ההקשר והמיקוד הנכון ניתן להפוך ידע עמוק זה (בנוגע למה שחשוב ומשמעותי בנושא שעל הפרק) לנגיש.

 

קווים מנחים למפגש קפה: 

1. הבהר את תכלית המפגש; 

2. צור מרחב מארח; 

3. חקור שאלות שיש בהן ממש ; 

4. עודד תרומה של כל אחד ואחת; 

5. קשר בין פרספקטיבות שונות ; 

6. הקשב לתובנות וחלוק תגליות

חיוני ומהותי להשתמש בששת הקווים המנחים ביחד, בו זמנית, כמפתח ליצירה של שדה אפשרויות 

 

מבט לשיחות קפה: כיצד זה נראה?

  • הושב 4-5 אנשים סביב שולחן קפה קטן (או האוכל-שיח)

  • תכנן כשלושה סבבים של שיחה בזה אחר זה. 20-30 דקות כל אחד.

  • שאלות/סוגיות שהן בנפשם של המשתתפים, שאלות אמיתיות שיש בהן ממש, בתחום בעבודה/החיים/הקהילה. אחרים בשולחנות הסמוכים עוסקים באותן שאלות או בשאלות דומות.

  • לכל שולחן מארח שולחן, לעודד את מארח השולחן והמשתתפים לבטא רעיונות עיקריים, דימויים ומחשבות בכתב, על מפה או כרטיסים המונחים על השולחן ביניהם. את המפות יש לתלות על הקיר כגלריה לפני מליאת הסיכום והסיום.

  • לאחר סבב השיחה הראשון בקש מן הקבוצה למצוא מתנדב שיישאר כ"מארח" בעוד ששאר חברי הקבוצה יפוצו בחדר כ"מטיילים/שגרירי משמעות", כל אחד לקבוצה אחרת. כך אחר כל סבב.

  • לאחר מספר סבבים ליזום דיווח של מארחים ושיחה של כלל המליאה כשהמשימה העקרית הנה זיהוי דפוסים, העצמה של הידע הקולקטיבי וצמיחתו וניצנים של אפשרויות פעולה. כל זה הופך כמובן גם לנחלת כל פרט ופרט בשל השקיפות.

 

השאלות שאנו בוחרים והשאלות שהמשתתפים מייצרים /מוצאים במהלך שיחות הקפה הן קריטיות להצלחת המפגש.