קליידסקופ ארגוני   Organizational Kaleidoscope   

 כנס איפא 2015, צילום :רומי דר

קליידוסקופ ארגוני - כלי פשוט ללמידה של מציאות מורכבת

כדי ללמוד ולדעת מהי המערכת שאותה אנו חוקרים אנו זקוקים ליצוגים רבים ושונים (עדשות) של אותה מערכת בתנועה אינטראקטיבית (קליידוסקופ) 

"

כל רכיב מהווה עדשה שונה המביטה באירוע המוצג. הצטלבות הפרספקטיבות מסייעת להתבהרות המשמעות של התמונה המוצגת 
 

"

מאת: טובה אורבוך

(הקליידוסקופ האירגוני פותח על ידי טובה אורבוך בשנת 2007)  

 

קליידוסקופ ארגוני הינו כלי פשוט ללמידה וחקר של מציאות מורכבת. הלמידה מתבצעת באמצעות חשיפה של אירועים ממשיים, שאותם מבקשים להבין ואיתם מבקשים להתמודד, באמצעות זויות ראיה (עדשות) אחדות המיוצגות, בו זמנית, על ידי מומחים, בנוכחות קהל רלבנטי מעורב, השותף למעשה.

 

ראייה רב-מימדית של השלם

הנחת העבודה שלי היא כי המציאות בה אנו פועלים הינה מורכבת ועל כן דרושה ראיה רב מימדית. כדי ללמוד ולדעת מהי המערכת שאותה אנו חוקרים אנו זקוקים ליצוגים רבים ושונים (עדשות) של אותה מערכת בתנועה אינטראקטיבית (קליידוסקופ). 

 

הרכיבים הנחוצים לקיום למידה באמצעות קליידוסקופ ארגוני:

• "קולקטיב"- קהל שמעוניין ללמוד בשדה נושאי מסויים, ידוע מראש 

• "סיפורים מן החיים שיש בהם ממש" – 2-4  אנשים שיתנדבו להציג מקרה שמעסיק אותם באמת בהקשר הנדון

• "עדשות"  לקליידוסקופ - אנשים שכל אחד מהן/ם יתנדב לייצג זוית ראיה תיאורטית מוכרת היטב מתוקף כך שפועלים לפיה שנים רבות ומגלמים אותה, ושישמשו "עדשות" בקליידוסקופ. 

 

 

איך זה עובד?

1. מגדירים את סוגיית הלמידה: מנסחים שאלה רבת פנים שעליה קהל יעד מעוניין מחפש פרספקטיבה, הבנה, מתווה להתנהלות. 

 

2. מחליטים על "מישורי החיתוך" הרלבנטיים לסוגיית הלמידה ומפרקים כל מישור חיתוך לעדשות המרכיבות אותו.

 

3. מזמינים 2-3 תיאורי אירוע הקשורים לסוגייה, והמוצגים על ידי האנשים שחוו אותם. הסיפורים/מצבי המציאות משמשים כאובייקטים להסתכלות באמצעות הקלידוסקופ. 

 

4. מעמידים את המציאות המורכבת כמצב אינטראקטיבי, עם צופים, בחדר. "הקהל" מורכב ממומחים, מנחה, וקהל. כל רכיב מהווה עדשה שונה המביטה באירוע המוצג. הצטלבות הפרספקטיבות מסייעת להתבהרות המשמעות של התמונה המוצגת. 

 

5. הקליידוסקופ בתנועה:

לאחר תיאור האירוע מבקש המנחה מכל אחד מהמומחים (ה"עדשות") לחלוק עם כולם על מה היה מסתכל? מה רוצה היה לראות? אילו שאלות היה שואל את המספר. ה"עדשות" שואלות כל אחת מנקודת המבט שלה ובכך חושפות לעומק את זווית הראיה והתפיסה היחודית בה  הן מחזיקות.

לבסוף, משתף בעל האירוע במחשבותיו, רגשותיו ותהליך הלמידה שחווה. 

 

הקליידוסקופ האירגוני משמש אותי ככלי בהפצה של ידע בקרב קהל גדול ותוך זמן קצר באמצעות יצירת תנאים שמדמים "כלים שלובים". פורמט זה מתאים לדעתי לכל  נושא של חקר ולמידה מעמיקים של מערכות  ואירגונים מתוך התבוננות סימולטנית על רובדים ומימדים שונים באינטראקציה.


אם אתם מחליטים לנסות ולהשתמש בשיטה, אשמח אם תכתבו ותספרו לי איך היה ומה למדתם.