"האהבה היא הדרך היחידה לתפוס את הזולת בפנים-פנימיותו. שום אדם לא ירד לעומק מהותו של אדם אחר, אלא אם הוא אוהב אותו. מעשה האהבה הרוחני מניח לו לראות את הקווים והתגים המהותיים שבאדם האהוב. ויתירה מזו: רואה הוא את הסגולות הגנוזות בו, שעדיין לא הגיעו לידי הגשמה, אך מן הראוי שיתגשמו. ולא עוד אלא באהבתו זו מאפשר האדם האוהב לאדום האהוב להביא סגולות גנוזות אלה לידי הגשמה ומעמיד אותו על מה שיוכל להיות ועל מה שראוי הוא להיות, ועל ידי כך מתגשמת יכולת גנוזה זו". (ויקטור פרנקל, מתוך "האדם מחפש משמעות")

מי אני ?

%D7%98%D7%95%D7%91%D7%94%20%D7%99%D7%95%
פורטרט.jpg
טובה אורבוך, תהליך דיאלוגי

צילום: תומר אפלבאום

יועצת לפיתוח ארגוני,  עובדת עם מערכות ארגוניות, קהילות והתארגנויות זמניות למטרה. חלוצת השימוש בטכנולוגית המרחב הפתוח  (Open Space Technology) בישראל. משלבת שימוש במתודולוגיות מרובות משתתפים ליצירה של פתרונות איכותיים ביעילות ובמהירות, המתאימות במיוחד לתנאים של דחיפות ומורכבות.

מרצה ומנחה לתואר שני ביעוץ ארגוני באוניברסיטת תל אביב; מכשירה יועצים. עוסקת ביעוץ אישי ובפיתוח מנהלים ומערכות ארגוניות.

 

השכלה אקדמית:

מוסמך בהתנהגות ארגונית, ביה"ס למנהל עסקים  אונ' ת"א. 

בוגר בעבודה סוציאלית, האונ' העברית, ירושלים.

שניהם בהצטיינות יתירה.

 

הכשרות מקצועיות -  לימודי תעודה בתחומים פורצי דרך

ב-20 השנים האחרונות למדתי ועברתי הכשרות רבות, בינהן:

  • הסמכה מטעם המכון הבני"ל להתמקדות (Focusing) בניו-יורק. 

  •  הכשרה  Change lab, U theory, Schenario thinking בלונדון 

  • "הנחיית כל המערכת החדר" הכשרה עם Sandra Janoff @ Marvin Weisbord, ברלין ועוד רבים ושונים

 

התמחויות יחודיות:    

Open Space Technology, Apprechiative Inquiry, World Café, Art of Hosting, Future Search ,Genuine Contact

  • פיתוח ארגוני ממוקד וקצר מועד

  • פיתוח מנהלים המסוגלים לשתף מבלי להיבהל ומבלי להתבולל

  • יעוץ וסופרוויז'ן אישי וקבוצתי 

 

מודלים שפותחו על ידי:

  • ישומים יחודיים של Open Space Technology- מודל "עץ הפרפרים" לעבודה בסקאלה ארצית.

  • פיתוח ארגוני קצר מועד 

  • קליידוסקופ ארגוני : מודל פשוט ללמידה ולהבנה של סיטואציות מורכבות.

 

לקורות חיים מקצועיים מלאים

התחלתי את דרכי כיועצת ב-1978, במכון GR - בי"ס מעולה לפיתוח אירגוני! תודתי המיוחדת לאיתמר רוגובסקי על 10 שנים של מנטורינג.

 

ב-1988 יצאתי לדרך עצמאית. כעשר שנים  נוספות עבדתי בעיקר בארגוני הייטק (סאיטקס, תדיראן, אלביט, בגיר וגו') רכשתי ידע ובניתי מוניטין, אך לצד ההנאה וסיפוק היה בי חלק של אי נחת בעבודה לפי "המודל הרפואי" בו אני כיועצת אוספת, מרכזת, מאבחנת ומיצרת משוב מקצועי "אובייקטיבי" עבור הארגון. חיפשתי דרכים לא לאבד את החוכמה הסובייקטיבית של העושים במלאכה, את עושר הרגשות שלהם כלפי עבודתם. חיפשתי דרכים להזמין את חכמת הרבים.

 

ב-1998 בארה"ב, פגשתי לראשונה שיטות עבודה  שלא התמקדו בחסר ובהיעדר ואיפשרו עבודה עם כל המערכת בחדר באופן ישיר! הייתי שיכורה משמחה כשחוויתי לראשונה יצירת תוכנית עבודה לארגון בינלאומי במתודולוגיה של מרחב פתוח. כמו קן דבורים עמלות יצרו דבש ושמחה ביעילות יוצאת דופן. פגשתי דרך להחזיק מרחב פתוח לכל אחד ואחת בו יכלו למצוא את קולם, לבטא אותו כקול ייחודי ובו בזמן לתרום לחוכמה הקולקטיבית המתגבשת. מצאתי את הריסון אוון ומורים רבים חדשים וכמובן גם חברים לדרך והחלטתי שככל שהדבר תלוי בי - אני עובדת בדרכים ישירות, משתפות, שקופות, פותחות מרחב לחיים, ליצירתיות ולשמחה.

 

ב-1999 חזרתי לישראל חדורת תחושת ייעוד להביא את כל אלה לארץ. יחד עם אבנר הרמתי (שותפי הקארמטי) הקמנו את "עוגנים, מרחב פתוח בארגונים". 

 

מאז עבדתי עם מאות ארגונים וקהילות בארץ ובחו"ל ואני שמחה לבשר כי תחום זה של עבודה זוכה להכרה ולספר לימוד אקדמי הראשון שלו אשר עומד לצאת במאי 2015 תחת השם :  Dialogic Organizational Development, (בספר זה כתבתי את הפרק העוסק בכניסה לארגונים מעמדה דיאלוגית).

 

אני עובדת עם ארגונים ומנהלים כדי לפתוח מרחב לחיים, להתהוות, לרווח ולרוח האדם. מעצבת תהליכים ייחודיים במתודולוגיות יעילות המעצימות חיוניות ושמחה לצד כוח וערך, גם במצבים קשים. ייעודי הוא להביא חדוות יצירה ואור בעת בנייה משותפת של עתיד נשאף ביחד.

 

לקוחות (רשימה חלקית)

גופים ממשלתיים ומוניציפליים:

עיריות- ת"א, ירושלים, ערד, נתניה, בני ברק. חיל-אוויר, חמ"ן, חיל הים, ממד"ה, תלפיות, מכון התקנים, מועצה אזורית בני שמעון, פסגת זאב, חברה קדישא

 

הכשרה לפיתוח מנהלים:

קורסי מנהלים בדרג בכיר ובדרג ביניים (תדיראן, אלכ"א, סאיטקס, מנהלי שירותים פסיכולוגיים, קורס "מפנה", המדרשה הצבאית פו"מ צבא ומשטרה, במערכת החינוך ועוד.

 

הכשרת אנשי מקצוע:

מנהלי משאבי אנוש ; מנחים, יועצים ארגוניים, יועצים ופסיכולוגים חינוכיים .

תעשיה:

אמדוקס, NDS, קמטק, EcI, צ'ק פוינט, קומברס, שטראוסN0va , ,Innowave נטפים, אינטל, סייטאקס, אלביט, תדיראן, אלקטרה, ארד (דליה), בגיר, AVT.

 

שירות:

בנקים (פועלים, דיסקונט, לאומי) , חברות יעוץ (לוטם), אדריכלות, צילום אוויר.

 

מערכות החינוך:  

משרד החינוך, בתי ספר מגוונים, המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח), פורום מנהלי בתי ספר על יסודיים בירושלים,  שירותים פסיכולוגיים חינוכיים.

 

גופים ציבוריים:

האגודה לזכויות האזרח בישראל, תסקיר חברתי, יוזמה בין ארגונית בתחום התכנון, ציונות 2000, המשמר החברתי, הפדרציה היהודית של ניו יורק